Ka see haigus võib kahe silma vahele jääda, eriti kassiomanike puhul, sest kassid ikka vahel oksendavad karvapalle.
Oksendamisega olin ma harjunud, sest Sassu oli pikakarvaline kass ja kõik pikakarvaliste kasside omanikud on harjunud, et nende lemmikud oksendavad karvapalle. Mingist hetkest alates loobutakse ka oksemassi lähemast vaatlemisest ja koristatakse see lihtsalt ära (mis on viga muidugi).
Väga oluline on oksemassi alati vaadelda, mitte lihtsalt ära koristada. Alati tuleks vaadelda, et kas tegu on lihtsalt karvapalliga või hoopis toiduga. Või on okses lausa verd, usse vms.
Söögitoru laiendi puhul oksendab loom tavaliselt üsna pea pärast söömist söögi kohe välja. Ka see on reegel, kus erand kinnitab reeglit. Mõnikord nad ei oksendagi toitu kohe välja, vaid toit seisab (võib isegi mitu päeva seista) söögitoru laiendis ja seejärel alles oksendab selle välja. Sel juhul on raske aru saada, et tegu pole tegelikult seeditud toiduga.
Ei tohiks arvata, et kui kassil on söögitoru laiend, siis ta peaks oksendama pärast iga söögikorda. Sugugi mitte. Vaatan Sassu päevikut ja näen, et näiteks üks päev oksendas ta 3 korda päevas, järgmisel päeval 2, siis oli 1 päev vahet, siis oksendas 1 kord päevas. Seejärel ei oksendanud 3 päeva, oksendas 1 kord, siis ei oksendanud 12 päeva. Seejärel oli mitu 2nädalast vahet oksendamistel.
Igal juhul soovitan, kui loom on tihti oksendanud, arsti poole pöörduda. Kõige lihtsam ja ilmselt ka odavaim variant söögitoru laiendit kindlaks teha, vähemalt nii avastati see Sassul, on röntgeni teel. Saskinil oli ka enne seda tehtud röntgenit, kuid mitte piisavalt kõrgelt. Seetõttu jäi söögitoru laiend avastamata.
Miks söögitoru laiend tekib? Põhjuseid on mitmeid. See võib olla kaasasündinud, mõne teise haiguse põhjustatud või idiopaatiline ehk teadmata põhjusel tekkinud.
Söögitoru laiendit reeglina ei opereerita. Ma ei oska öelda, kas mõni arst Eestis opereerib, kuid Sassu arst igatahes seda ei teinud. Ka inimeste puhul on söögitoru operatsioonid äärmiselt komplitseeritud. Seega on arusaadav, et loomade puhul oleks see veelgi keerukam. Küll aga on rida ravimeid, mida loomaarst võib soovitada. Nendest rääkigu loomaarstid ise.
Mina tahtsin rääkida mittemedikamentoossetest raviviisidest, mida iga loomaomanik saab oma söögitoru laiendiga lemmiku heaks teha ja mis ei tee midagi halba ka siis, kui tuleb välja, et lemmikul ei olegi seda haigust.
Kõige tähtsam on muretseda spetsiaalne söömislaud. See sai Sassule muretsetud ja tal oli mõnda aega tõesti parem. See on selline laud, kus loom peab sööma tagajalgade peal seistes. Esijalad toetuvad peenikesele äärele ning söök on veelgi kõrgemal asuva aluse peal. Kass peab seistes moodustama peast sabani ilusa langeva diagonaali. Spetsiaalse söömislaua tellisin eritellimusel Baltic Steelarcist. Iga kassi puhul tuleb laud teha eri mõõtudega. Ka mina pidin algselt tellitud laua kõrgust kohandama. Oluline on, et terve toidulaud oleks kausse täis ja kass ei saaks sinna peale hüpata. Samuti on oluline, et esikäppade alus oleks peenike, et loom sinna peale ei saaks hüpata. Kartsin küll, et kassid ei võta seda omaks või hakkavad leiutama viise, kuidas söök lihtsamini kätte saada, aga ei. Ühe korra näitasin ette, kuidas esikäpad peaksid käima ja selge see oligi. Ka teine kass sõi meelsasti selle pealt. Tegelikult peaks pärast söömist hoidma lemmikut veel 10-15 (mõned ütlevad 30) minutit nn püstiasendis, aga kes seda suudaks teha...
Teiseks on oluline lemmiklooma toita võimalikult tihti. Näiteks võib sellelt loomakliiniku lingilt (http://www.redmondvetclinic.com/small-animal-care/cats/miscellaneous-feline/Cats_Catch_and_Eat_Frequent_Small_Meals) lugeda, et kuigi kassid jäävad ellu ka siis, kui neid sööta mõned korrad päevas, siis looduses söövad nad 10-20 väikest toidukorda päevas. Minu kassid on alati olnud nn vabalt toidetud ehk neil on söök alati ees. Seetõttu nad ei õgi, vaid söövadki korraga ainult natuke ning veidi aja pärast lähevad taas sööma. Väikeste portsonite söömine on eriti oluline söögitoru laiendiga lemmikute puhul.
Kolmandaks tuleks sellise diagnoosiga lemmikuid toita võimalikult pehme toiduga. Pehme toit jõuab suurema tõenäosusega õigesse kohta. Vahel soovitavad loomaarstid ka täiesti vedelat ehk püreestatud toitu, kuid Sassu keeldus seda söömast. Igal juhul soovitan võimalusel hoiduda kuivtoidu andmisest (või vähemalt piirata seda ainult selleks ajaks, kui ennast pikemat aega kodus pole). Pehme toidu üldisest kasulikkusest kõikidele kassidele räägin mõnes järgmises blogipostituses.
Kurb tõsiasi on see, et enamik selle diagnoosiga lemmikuid sureb kopsupõletiku tagajärjel. Nii ka Sassu. Toit koguneb söögitoru laiendisse, loom oksendab pidevalt ja tõmbab endale mingi osa kopsu ja tekibki selline haigus, mida nimetatakse aspiratsioonipneumooniaks. Kui kuulete, et lemmik hakkab imelikult hingama ja/või tihti köhima ja/või tuleb ninast eritist ja/või ta on loid, siis tuleks igal juhul kiiremas korras pöörduda loomaarsti poole.
NB! Tegu on loomaomaniku blogiga, kes pole loomaarstiks õppinud. Blogi põhineb isiklikul kogemusel ja kõige targem nõuandja on siiski Sinu lemmiku loomaarst.